Usul-i Hadis (Hadis Metodolojisi) – Prof. Dr. Recep Şentürk

*

Prof. Dr. Recep Şentürk;

halen İbn Haldun Üniversitesi rektörü olarak görev yapmaktadır. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde (1986) tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümden yüksek lisans yapmış (1988) ve aynı bölümde asistan olmuştur (1988-1989). Doktorasını Amerika Birleşik Devletleri’nde Columbia Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde yapmıştır (1998). İSAM’da araştırmacılık (1998-2007) yapmıştır.

Atlanta’da Emory Üniversitesi Hukuk Fakültesinde misafir araştırmacı olarak insan hakları konusunda araştırma yapmıştır (2002-2003). British Academy’nin davetlisi olarak Oxford Brookes Üniversitesi Sosyal Bilimler ve Hukuk Fakültesinde insan hakları konusundaki çalışmalarını yürütmüş ve aynı konuda İngiltere’nin çeşitli üniversitelerinde konferanslar vermiştir (2005). Evli ve dört çocuk babası olup, İngilizce, Arapça, Farsça, Fransızca ve Almanca bilmektedir.

***

“Hadis rivayet ağı, miladi 7. yüzyıldan günümüze değin tarihte bu denli ince bir ayrıntıyla kaydedilmiş en uzun sosyal ağdır”[1] diyen İbn Haldun Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, “Toplumsal Hafıza” adlı kitabında, Hadis alanında hiçbir malumatı olmadığı halde televizyon ekranlarında arz-ı endam edip hadisleri reddeden zavallılara adeta “Usul-i Hadis” (Hadis Metodolojisi) dersi vermektedir.[2]

Alakalı bölümün sayfalarını aşağıya alıyorum:

***

KAYNAK:

[1] Prof. Dr. Recep Şentürk, Toplumsal Hafıza-Hadis Rivayet Ağı (610-1505), Iz Yayıncılık, Istanbul 2018, sayfa 14.

[2] Prof. Dr. Recep Şentürk, Toplumsal Hafıza-Hadis Rivayet Ağı (610-1505), Iz Yayıncılık, Istanbul 2018, sayfa 67-75.

 

*

**********

Kadir Çandarlıoğlu

www.belgelerlegercektarih.net

.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Sosyal Medyada Biz!
Hesaplarımızı takip ederek en güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.